Відбувся практично-науковий семінар «Зайнятість, освіта, кваліфікація та соціальна підтримка українських вимушено переміщених осіб і біженців» (14 листопада 2025, Київ)

14 листопада 2025 року відбувся практично-науковий семінар «Зайнятість, освіта, кваліфікація та соціальна підтримка українських вимушено переміщених осіб і біженців». Семінар проведено в межах міжнародного проєкту програми ЄС «Горизонт Європа» – «Skill Partnerships for Sustainable and Just Migration Patterns» (SKILLS4JUSTICE) (Grant No. 101132435).

Захід було організовано на базі Державної наукової установи «Інститут освітньої аналітики» (ДНУ «ІОА») у змішаному форматі (очно та онлайн), що дало змогу залучити широке коло учасників – представників регіонів України, а також міжнародних партнерів. Серед них були представники таких інституцій як: Європейський фонд освіти, Каунаський університет Вітаута Великого, Італійська Асоціація «Nova Orienta», Міністерство освіти і науки України, Міністерство енергетики України, Навчально-методичний центр професійної освіти у Дніпропетровській області, Федерація організацій роботодавців Дніпропетровщини,  Центр підтримки бахмутян у м. Києві, Дмитрівська сільська рада Бучанського району Київської області, Міжнародний фонд досліджень освітньої політики,  Міжнародне агентство професійних кваліфікацій, Інститути вищої освіти НАПН України, Інститути професійної освіти НАПН України, Інститут професійних кваліфікацій, Київський національний університет імені Т. Шевченка, Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій, Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Київський обласний центр зайнятості, Український центр оцінювання якості освіти та інші.

Семінар був спрямований на представлення попередніх ключових результатів реалізації Проєкту SKILLS4JUSTICE в Україні (детальні матеріали – на платформі ДНУ «ІОА»: https://horizon.iea.gov.ua/ та офіційному сайті Проєкту: https://skills4justice.eu/). Окрему увагу приділено обговоренню трансформацій на ринках праці та освітніх послуг у контексті збройної агресії рф, масштабної вимушеної внутрішньої та зовнішньої міграції, а також поглиблення дисбалансу між попитом і пропозицією кваліфікованої робочої сили.

Захід розпочався з вітальних виступів організаторів. Учасників привітали директор ДНУ «ІОА» Андрій Литвинчук, координатор Проєкту SKILLS4JUSTICE, професор Університету імені Вітаутаса Великого Відмантас Тутліс, а також старший експерт з розвитку людського капіталу в системах кваліфікацій Європейського фонду освіти Майкл Грем (Michael Graham).

У межах пленарної частини були представлені такі доповіді:

У межах науково-практичного семінару також було обговорено підвищення професійної мобільності та мотивації серед українських мігрантів, а також стимули для роботодавців щодо створення умов, які сприятимуть поверненню ВПО та біженців у контексті повоєнної відбудови країни. Окрему увагу приділено литовському досвіду – учасники Проєкту поділилися підходами до заохочення повернення українців, а також практиками зі збору та використання даних про трудову міграцію.

Захід також спрямовано на популяризацію ідей та підходів Проєкту SKILLS4JUSTICE, що має на меті підтримку європейських і національних зусиль із подолання дефіциту кваліфікованих кадрів, сприяння формуванню сталих, справедливих та партнерських моделей розвитку навичок і трудової міграції в ЄС та сусідніх країнах-партнерах.

На завершення науково-практичного семінару було сформовано профільні завдання, зорієнтовані на практичну реалізацію висловлених пропозицій, передусім щодо формування вітчизняних та європейських політик, спрямованих на використання кваліфікаційного потенціалу українців в Україні та за її межами.

Програму конференції можна завантажити тут.

Додатково: