Участь у ІХ Конгресі освітян «Код незламності освіти Донеччини» (Київ, 18 серпня 2023)

IX Конгрес освітян «Код незламності освіти Донеччини», щорічний освітянський форум, відбувся в м. Києві 17, 18 та 21 серпня 2023 р. на базі Університету менеджменту освіти НАПН України.

Мета цьогорічного заходу – визначення спільних шляхів відновлення освітньої системи Донеччини в повоєнний час, формування єдиних підходів до безпекових умов функціонування закладів освіти. Також під час форуму було представлено найкращі практики підтримки педагогів і психологічної допомоги учасникам освітнього процесу. Важливою частиною конгресу було обговорення досягнень Нової української школи в регіоні у воєнний час. Окрім того, було розглянуто перспективи та основні напрямки реформування освіти в надскладних умовах сьогодення.

Програмою конгресу освітян Донеччини було передбачено обговорення окресленої тематики за такими напрямами:

  • 1-й день (17 серпня) – 2023/2024 навчальний рік: код незламності (пленарне засідання конгресу, робота секцій керівників УО, ЦПРПП, СЗЗСО, ЗДО), очний формат;
  • 2-й день (18 серпня) – День управлінців «Стратегії відновлення освіти Донеччини» (виступи запрошених спікерів), очний формат, і Форум «Рік НУШ – досвід Є!» (презентація досвіду пілотних ЗЗСО, які реалізують Державний стандарт базової середньої освіти), змішаний формат;
  • 3-й день (21 серпня) – робота секцій різних категорій педагогічних працівників, закриття конгресу, вебконференція за підсумками ІХ Конгресу освітян Донеччини «Код незламності освіти Донеччини», дистанційний формат;
  • 08–30.12 – функціонування Віртуального освітнього простору «Код незламності освіти Донеччини».

У конгресі «Код незламності освіти Донеччини» взяли участь представники Міністерства освіти і науки, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, керівники органів управлінь освітою, директори й педагоги закладів освіти, а також інші освітяни.

Заступник Міністра освіти і науки України з питань середньої освіти Андрій Сташків під час свого виступу на пленарній сесії, крім іншого, висловив щиру вдячність педагогічній спільноті за невтомну працю в надскладних умовах воєнного стану: «Я дякую вам за ту роботу, яку ви виконували протягом минулого року, коли фактично ми не знали, куди рухаємося і що буде завтра. Я дякую за роботу з учнями, які виїхали за кордон і для яких школа залишається тим містком між Україною та країною, у якій вони перебувають». Він також висловив сподівання, що тематика конгресу наступного року буде присвячена питанням відновлення очного навчання на всій території Донеччини завдяки нашим спільним зусиллям та Збройним Силам України.

Від ДНУ «Інститут освітньої аналітики» участь у роботі Конгресу взяв в. о. директора Інституту, д.е.н., професор Сергій Лондар. Він презентував доповідь на тему: «Окремі показники освітньої галузі Донецької області в 2022/2023 н. р.» у межах експертної секції «Стратегії відновлення освіти Донеччини». У своєму виступі Сергій Лондар звернув увагу присутніх на трансформації інформаційно-аналітичного забезпечення управління освітою в період дії воєнного стану. Зокрема, було представлено аналіз таких показників, як кількість зруйнованих і пошкоджених закладів освіти в Донецькі області, рівень кадрового та комп’ютерного забезпечення ЗЗСО, потреби прифронтових областей України в додаткових шкільних автобусах, стан організації харчування, розподіл освітньої субвенції та ін. Також було окреслено деякі напрями діяльності, що є пріоритетними в найближчій перспективі, а саме: збір адміністративної інформації від усіх регіонів України для оновлення показників-індикаторів закладів освіти «Dashboard», актуалізація даних щодо нарахування коштів освітньої субвенції, створення модуля «кадровий резерв» у середовищі національної інформаційної системи освітнього менеджменту ПАК «АІКОМ», нівелювання освітніх втрат українських школярів, створення бази даних українських школярів, які внаслідок війни опинилися за кордоном.

За результатами роботи форуму підготовлено Резолюцію ІХ Конгресу освітян «Код незламності освіти Донеччини», з якою можна ознайомитися за посиланням. Додаткові матеріали конгресу доступні на сайті та Youtube-каналі Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.