Поглиблення співпраці з ЄС: Україна приєдналася до європейської освітньої мережі Eurydice Network
26 січня 2024 р. у м. Брюсселі (Королівство Бельгія) відбулася стартова зустріч представників національних підрозділів європейської освітньої мережі «Евридіка» (Eurydice Network) від України, Молдови та Грузії. Цьогоріч ці три країни офіційно приєдналися до мережі «Евридіка» в рамках стратегічного поглиблення співпраці з ЄС, спрямованого на інтеграцію в Європейський освітній простір. Від Державної наукової установи «Інститут освітньої аналітики», як національного підрозділу мережі «Евридіка» в Україні, було делеговано ученого секретаря к.е.н. Наталію Пронь.
У статті «Будуємо мости: розширення мережі “Евридіка”» (Building Bridges: Eurydice Network’s Enlargement) детально розглядаються ключові аспекти цього заходу, акцентується важливість спільних цінностей для розвитку Європейського Союзу:
«Я почала з того, що говорила про Європу, яка відповідає на поклик історії. І зараз історія закликає нас працювати над розширенням нашого Союзу» (президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн, промова в Європейському парламенті у вересні 2023 р. (State of the Union 2023)).
Виступ пані фон дер Ляйєн став потужним закликом до дії, наголошуючи на необхідності швидкого розвитку та розширення Європейського Союзу на основі спільних цінностей, щоб громадяни могли «жити, навчатися і працювати у свободі». Ця промова є особливо актуальною на тлі повномасштабного вторгнення росії в Україну й навислої тіні проблем безпеки, що загрожує стабільності на континенті. Слова президента Єврокомісії вже були підтримані рішенням Європейської Ради розпочати переговори з Україною та Молдовою, а також надати Грузії статус кандидата на вступ до ЄС.
Розширення Євросоюзу є важливою віхою в історії континенту, що відображає глибоку прихильність до стабільності, безпеки та єдності. Освіта перебуває в основі цього проєкту, оскільки довгострокова інтеграція може бути підтримана лише завдяки навчанню в дусі співпраці й обміну. Це вже розпочалося завдяки таким програмам, як «Еразмус+», а також роботі над створенням Європейського простору вищої освіти, адже всі три країни (а саме Грузія, Молдова та Україна) беруть участь у Болонському процесі з 2005 р.
У контексті переговорів про розширення Європи, у мережі «Евридіка» вже відбувся значний поступ у січні цього року. З приєднанням національних підрозділів із Грузії, Молдови та України мережа відповідає на виклик історії й перетворюється на більшу платформу для освітнього обміну та співпраці. Розширення мережі «Евридіка» свідчить про колективне прагнення до побудови більш міцного, інклюзивного й інноваційного освітнього ландшафту. Це підкреслює відкриття нових шляхів для транскордонного співробітництва та розвитку спільних освітніх ініціатив.
Ця подія підкреслює роль мережі «Евридіка» як каталізатора науково обґрунтованої політики в освітньому секторі. На першій зустрічі з новими національними підрозділами в Брюсселі в п’ятницю, 26 січня, Клаудія Мелінте з офісу «Еразмус+» у Молдові прокоментувала зазначену подію: «У нас попереду прекрасна подорож, і нам потрібно багато чого навчитися. Ми відчуваємо величезну відповідальність, оскільки те, що ми робимо, створить імідж всієї системи освіти в Молдові». Ана Барамія з Міністерства освіти, науки та молоді Грузії додала: «Це величезне задоволення – приєднатися до цієї чудової команди прекрасних людей. Ми раді бути на борту, бути частиною мережі “Евридіка” і сподіваємося на продуктивну співпрацю».
Обмін знаннями та досвідом між країнами-членами не лише збагатить освітні практики, а й сприятиме створенню більш взаємопов’язаної та гармонійної європейської освітньої спільноти. Говорячи про приєднання до мережі «Евридіка» від імені Державної наукової установи «Інститут освітньої аналітики» Міністерства освіти і науки України, Наталія Пронь поділилася, що «освіта є одним з ключових аспектів розвитку людського капіталу, і для нас зараз це найкращий шанс використати всі наші можливості і довести всьому світу, що настав час повноцінно інтегруватися в європейську сім’ю».
В основі процесу європейської інтеграції – нагальна потреба у створенні середовища співпраці, що не знає кордонів. Паралельно з цією візією, мережа «Евридіка» щиро запрошує до співпраці всю освітню спільноту Грузії, Молдови та України, зокрема педагогів, дослідників, політиків і студентів.
Флоренс Мондін, керівник відділу, відповідального за мережу «Евридіка», нагадала трьом новим підрозділам, що приєднання – це важлива віха, яка буде корисною не тільки їм, а й мережі в цілому: «Коли країни працюють разом, це створює можливості для людей дізнатися про різні культури, традиції та мови. Обмін інформацією, знаннями та досвідом в рамках мережі “Евридіка” сприяє взаєморозумінню та взаємоповазі, сприяючи більш інклюзивній та взаємопов’язаній освітній співпраці. Це те, чого ми прагнемо досягти в нашій роботі, і причина того, що ми знаходимося на вирішальній стадії у процесі формування майбутнього європейської освіти».
Автор: Ольга Александрова
Редагування: Девід Кросіє та Анна-Марія Вольпе
Джерело: Eurydice Network
Довідково: Проєкт «Eurydice Network in Ukraine: Access and Cooperation (ENUAC)» реалізується Державною науковою установою «Інститут освітньої аналітики» у межах конкурсу ERASMUS-EDU-2023-EURYDICE-GE-MD-UA-IBA (Grant No. 101167035) упродовж січня 2024 р. – березня 2025 р. Очікується, що в короткостроковій перспективі інформація про українську систему освіти буде підготовлена відповідно до стандартів ЄС і стане доступною для широкого кола громадськості (команда Інституту відповідальна за наповнення профілю національної системи освіти України на вебсторінці National Education Systems, а саме розділів 1-8 та 14, а також сторінка 15). У середньостроковій перспективі очікується збільшення обізнаності про результати діяльності Національного підрозділу європейської освітньої інформаційної мережі «Евридіка» на національному й міжнародному рівнях. У довгостроковій перспективі буде посилено інтеграцію системи освіти України в Європейський освітній простір.