Презентація Дорожньої карти PISA та підписання Меморандуму про співпрацю (Київ, 24 липня 2019)

24 липня 2019 р. у залі засідань колегії Міністерства освіти і науки України відбулась презентація Дорожньої карти імплементації результатів міжнародного дослідження якості освіти PISA в Україні. ДНУ «Інститут освітньої аналітики» представляв директор Інституту, д.е.н., професор Лондар Сергій Леонідович.

PISA (Programme for International Student Assessment) – програма міжнародного оцінювання учнів, яка проводиться під егідою Організації економічного співробітництва і розвитку (Organisation for Economic Co-operation and Development), основна мета якої полягає в оцінюванні систем освіти в різних країнах світу. Дослідження проводяться раз на три роки шляхом тестування навичок і знань 15-річних учнів. У 2016 р. Україна офіційно приєдналась до міжнародного моніторингового дослідження PISA, а у 2018 р. – вперше взяла участь у повноцінному оцінюванні PISA-2018. Відповідальною установою за проведення PISA в Україні є Український центр оцінювання якості освіти.

Вклад ДНУ «Інститут освітньої аналітики» у міжнародне моніторингове дослідження PISA полягає у виконанні завдань, повязаних з методикою формування репрезентативної вибірки дослідження.

Наразі всі матеріали дослідження PISA-2018 перебувають у міжнародних організаторів PISA, які здійснюють відповідний аналіз результатів. А вже у грудні цього року відбудеться презентація національного та міжнародного звітів за результатами участі України у PISA-2018. Також цього року заплановано проведення VI Міжнародної конференції з освітніх оцінювань Educational Assessment (EA-2019), присвяченій міжнародному моніторинговому дослідженню якості освіти PISA.

Відкриваючи захід, зі вступним словом до учасників звернувся заступник міністра освіти і науки України Вадим Карандій. «Для нас є дуже важливими правильне розуміння та інтерпретація цих даних, адже ми отримаємо інформацію, яка засвідчить про стан розвитку освіти в Україні впродовж десятиліть і наслідки політики, що проводилась останніми роками», – підкреслив заступник міністра. Вадим Карандій висловив також вдячність представникам державного та громадського сектору – учасникам заходу, за спільну роботу у процесі організації та проведення дослідження PISA. У наступній частині засідання заступник директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко, яка є Національним координтором PISA в Україні, презентувала Дорожню карту імплементації результатів міжнародного дослідження якості освіти PISA в Україні та підбила підсумки перших років імплементації дослідження, а саме: успішна реалізація пілотного та основного етапів PISA-2018, підготовка та оприлюднення інформаційних та навчально-методичних матеріалів, проведення системних комунікаційних заходів щодо PISA, підготовка матеріалів до звіту за результатами PISA-2018 та робота з освітянами в регіонах. У даному контексті розпочалось також приготування до проведення наступного оцінювання – PISA-2021, що передбачає участь України в пілотуванні розділу «Креативне мислення» та залучення до тестування дітей з особливими освітніми потребами.

Ключовою подією заходу стало підписання Меморандуму про співпрацю та партнерство між МОН та всіма установами, які є партнерами та стейхолдерами проведення досліджень PISA в Україні, а саме: UNICEF Ukraine, Міжнародний фонд «Відродження», Національна академія педагогічних наук, громадська спілка «Освіторія», ГО «Центр дослідження суспільства» (CEDOS), ГО «Смарт Освіта», Державна служба якості освіти, ДНУ «Інститут освітньої аналітики» та Український центр оцінювання якості освіти.

З метою реалізації даного Меморандуму Сторони відзначили пріоритетні напрями взаємної співпраці: стратегічне планування та реалізації заходів, пов’язаних з участю України в PISA; підтримка проведення PISA в закладах освіти; створення фахового експертного середовища щодо інтерпретації результатів дослідження; комунікаційна підтримка; забезпечення поінформованості цільових аудиторій про результати PISA; обмін інформацією та надання консультативної підтримки фахівців та ін.

Відтак, у рамках імплементації результатів міжнародного дослідження якості освіти PISA в Україні, було окреслено план дій до кінця 2019 р.: модернізація сайту PISA, презентація національного та міжнародного звітів за результатами PISA-2018, проведення міжнародної конференції з освітніх оцінювань EA-2019, організація тренінгів для аналітиків, дослідників та журналістів на тему використання, інтерпретація та візуалізація даних, а також підготовка до оцінювання PISA-2021.

Інформація та фото Прес-служби МОН